تعریف و ویژگی انواع سهم چیست؟

سهم چیست؟ به زبان ساده

سهم، (به انگلیسی: Share ) قطعه‌ای از سرمایه یک شرکت است. هر سهم، نشان‌دهنده یا نمایندهٔ کوچک‌ترین واحد مالکیتی، در یک شرکت یا کارخانه است. دارندهٔ هر سهم یا سهام‌دار، به همان نسبتی که سهام در اختیار دارد، در مالکیت شرکت یا بنگاه تولیدی شریک است.

با توجه به تعریف اخیر و همچنین محدود شدن بحث حاضر به شرکتهای سهامی تنها اوراق سهام و اوراق مشارکت مربوط به این شرکتها مورد بررسی قرار می گیرند.

معنی سهام و انوع آن

سهم به هر نوع حق معمولاً مالی در مشارکت یا رابطه حقوقی اطلاق می شود. در معنای عام تر، سهم به حقوق و تعهدات هر شخص در هر نوع مشارکت و دارایی مشترک گفته می شود. حصه وارث در ماترک یا دارایی شریک در ملک مشاع و حقوق و تعهدات شرکا در شرکت، همگی تحت عنوان سهم قابل دسته بندی و شناسایی هستند.

با این حال سهام شرکت اگرچه همان معنا را دربر دارد. لکن از ویژگی ها و کارکردهای خاص و پیچیده تری برخوردار است. این امر به ویژه از آن جهت که مایه و محور شرکت سهامی، سرمایه و سهم می باشد جایگاه متفاوتی می یابد.

مهمترین تمایز شرکتهای سهامی از شرکتهای غیر سهامی

در حقیقت سهم مهمترین چهره متمایز شرکتهای سهامی از شرکتهای غیر سهامی به شمار می رود. چرا که در مورد شرکت سهامی سهم به معنای بخشی از سرمایه چنین شرکتی است. که در مقابل سهم الشرکه به عنوان بخشی از سرمایه شرکتهای غیر سهامی شناخته می شود. سهام به شکل برگ سهم صادر می گردد. که بر روی هر برگ سهم با شمار سهام، ارزش اسمی آن با قید کل سرمایه شرکت و نوع سهم انعکاس می یابد.

تعریف ویژگی ها و انواع سهم

مطالعه تعریف ویژگیها و انواع سهام به درک آثار حقوقی این اوراق کمک می رساند.

تعریف و ویژگی انواع سهم چیست؟

تعریف و ویژگیهای سهم

تعريف سهم شرکت سهامی در قانون اصلاح قسمتی از قانون تجارت ۱۳۴۷ در ظاهر تفاوتی با تعریف لغوی آن اصطلاح .ندارد. چرا که همان گونه که پیش تر گفته شد، سهم بخشی از سرمایه شرکت است. که نمایانگر میزان حقوق و حدود تعهدات – بدین شرح انعکاس دارد: مسئولیت های سهامداران در شرکت می باشد.

پیشنهاد میکنم مقاله جامع حقوق ناشی از مالکیت سهام را کامل مطالعه فرمایید.

مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود
ادامه مطلب

سهم و سهام در شرکت سهامی

همین برداشت در ماده ۲۴ قانون یادشده ا سهم قسمتی از سرمایه شرکت سهامی است که مشخص میزان مشارکت و تعهدات و منافع صاحب آن در شرکت سهامی می باشد. ورقه سهم سند قابل معامله ای است که نماینده تعداد سهامی است که صاحب آن در شرکت سهامی دارد ……

ورقه سهم چیست؟

در عرف اقتصاد، برگه سهم (به انگلیسی: Stock certificate ) ورقه سهم، از اوراق بهادار قابل نقل و انتقال می باشد، که روی آن اطلاعات، میزان مشارکت، تعهدات، و منافع صاحب سهم در یک شرکت سهامی نوشته شده است.

پیشنهاد میکنم مقاله مجامع عمومی در شرکت با مسئولیت محدود را مطالعه فرمایید.

مشخصه برگه سهم چیست؟

برگه سهم که باید از ویژگیهای ظاهری مقرر برخوردار باشد، ممکن است نماینده یک یا چند سهم باشد. در شرایط خاصی مانند انتقال قهری یا کاهش اجباری سرمایه یا افزایش سرمایه از طریق افزایش مبلغ اسمی ممکن است سهمی به چند بخش تقسیم گردد. که «باره سهم خوانده می.شود. برگه های سهم «باید متحدالشکل و چاپی و دارای شماره ترتیب بوده و به امضای لااقل دو نفر که به موجب مقررات اساسنامه تعیین می شوند برسد.

نکاتی که در ورقه سهم باید رعایت شود؟

به موجب ماده ۲۶ قانون اصلاح قسمتی از قانون تجارت ۱۳۴۷ در ورقه سهم نکات زیر باید قید شود:

۱. نام شرکت و شماره ثبت آن در دفتر ثبت شرکتها.

۲ مبلغ سرمایه ثبت شده و مقدار پرداخت شده آن . تعيين نوع سهم.

…۴ مبلغ اسمی سهم و مقدار پرداخت شده آن به حروف و با اعداد

5-  تعداد سهامی که هر ورقه نماینده آن است.

 

از مفاد مقرره بالا بر می آید که برگ سهم باید مشخصات اصلی شرکت سهامی صادر کننده و نیز اوصاف مالی ناظر به آن برگه را در خود داشته باشد. صدور برگ سهم تا هنگامی که شرکت در مرجع ثبت شرکتها به ثبت نرسیده و حتی گواهی سهم ممنوع است.

این ممنوعیت علاوه بر متن بیمارانی جبران خسارات وارده به اشجار در قالب مسئولیت امضا کنندگان به جبران خسارات وارد بر اشخاص ثالث با مسئولیت کیفری نیز مورد حمایت مقنن قرار گرفته است.

به حکم بند ۴ مادۀ ۲۴۳ قانون اصلاح گفته شده بر متخلف کیفر حبس قسمتی از قانون تجارت ۱۳۴۷ در صورت نقض منع تأدیبی از سه ماه تا دو سال یا به جزای نقدی از بیست هزار ریال تا دویست هزار ریال بیست و پنج میلیون تا صد و پنجاه میلیون یا هر دو تحمیل خواهد شد.

اختیارات مدیر عامل و چگونگی انتخاب آن
ادامه مطلب

صدور گواهینامه موقت سهم و تسلیم آن به سهامداران

با وجود آن که قانونگذار شرکت را موظف به صدور گواهینامه موقت سهم و تسلیم آن به سهامداران تا زمانی که اوراق سهام صادر نشده نموده است، با این حال به دلیل عدم وجود ضمانت اجراء برای این ،تکلیف کمتر شرکتی خود را درگیر تشریفات و هزینه های ناشی از صدور گواهینامه مزبور می سازد. چنین گواهینامه ای در حکم برگ است.

پیشنهاد میکنم مقاله حق تقدم سهامداران در افزایش سرمایه را مطالعه فرمایید.

برگه یا گوهینامه سهم معرف چیست؟

سهم به موجب مادۀ ۲۷ همان قانون برگ سهم یا گواهینامه یاد شده بایستی معرف تعداد و نوع سهام و مبلغ پرداخت شده آن باشد. و در بازه زمانی یکسال پس از پرداخت تمامی مبلغ اسمی سهم ورقه سهم صادر و به سهامداران تسلیم و و گواهینامه موقت سهم مسترد و ابطال گردد.

تعریف و ویژگی انواع سهم چیست؟

ویژگی های سهم و سهام کدامند؟

از جمله ویژگیهای سهم مطابق ماده ۳۲ قانون اصلاح قسمتی از قانون تجارت ۱۳۴۷ لزوم تساوی مبلغ همۀ سهام و همچنین تساوی قطعات سهام در صورت تجزیه است. بنابراین نمی توان برای سهام متعدد قیمتهای اسمی گوناگون مقرر نمود. هم چنین مبلغ سهام باید سر راست و غیر اعشاری تعیین شود. البته الزام به رعایت تساوی در قطعات سهام در صورتی امکان پذیر است که از روی اختیار صورت گرفته باشد.

و گرنه در تجزیه قهری به ویژه به علت انتقال قهری سهام به وراث و یا در نتیجه کاهش سرمایه، رعایت تساوی در همه حال ممکن به نظر نمی رسد.

مقاله حق سهامدار در دریافت سود سهام شرکت را مطالعه فرمایید.

حداقل ارزش هر سهم شرکت سهامی عام و خاص در قانون تجارت

هم چنین قانونگذار میان حداکثر مبلغ اسمی سهام شرکتهای سهامی عام و سهامی تفاوت قائل شده که مطابق آن و به حکم مادۀ ۲۹ قانون اصلاح قسمتی از قانون تجارت ،۱۳۴۷ ارزش اسمی هر سهم در شرکت سهامی عام نباید از ده هزار ریال بیشتر باشد. این در حالی است که مطابق مقررات سازمان بورس مبلغ اسمی سهام در شرکتهای پذیرفته شده در بورس هزار ریال می باشد.

لطفا مقاله حق رای و حضور سهامدار در مجامع را مطالعه فرمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست