در نوشته شرایط بازرسان شرکت های سهامی و نحوه انتخاب آنها، هر آنچه در مورد وظایف، مسئولیت ها و نحوه انتخاب بازرس اصلی و بازرس علی البدل برای شما عزیزان گفته شده است.

بازرس یا بازرسان شرکت چگونه انتخاب می شوند؟

برای نظارت بر اعمال مدیران شرکت و اطلاع مجمع عمومی از اوضاع و احوال شرکت، به موجب ماده ۱۴۴ لایحه اصلاحی قسمتی از قانون تجارت، مجمع عمومی عادی همه ساله بازرس یا بازرسینی را برای این کار انتخاب می‌کند. که مدت مأموریت آنها یک سال است. و انتخاب مجدد آنها بلامانع است.

مجمع عمومی عادی در هر موقع می تواند بازرس یا بازرسان شرکت را عزل کند. به شرط آنکه جانشین آنها را نیز انتخاب نماید.

در اولین مجمع عمومی مؤسسین به شرحی که گذشت مجمع، تشکیل و یک یا چند بازرس با رعایت موارد زیر انتخاب می‌شوند. و اشخاصی که به سمت بازرس شرکت انتخاب می‌شوند. با امضای ذیل صورت جلسه قبولی خود را برای تصدی بازرسی شرکت اعلام می‌کنند:

بازرسان شرکت های سهامی و نحوه انتخاب آنها min - شرایط بازرسان شرکت های سهامی و نحوه انتخاب آنها
شرایط و کلیه مسئولیت ها و نحوه انتخاب بازرسان شرکت های سهامی
شرایط و نحوه انتخاب بازرسان شرکت های سهامی

اشخاص زیر نمی‌توانند به سمت بازرسی شرکت سهامی انتخاب شوند:

  1. اشخاص مذکور در ماده 111 قانون تجارت؛
  2. مدیران و مدیرعامل شرکت؛
  3. اقربای سببی و نسبی مدیران عامل تا درجه سوم از طبقه اول و دوم؛
  4. هرکس که خود یا همسرش از اشخاص مذکور در بند 2 موظفاً حقوق دریافت می‌دارد (ماده 147 ل.ا.ق.ت).

دلیل انتخاب بازرس علی البدل شرکت

مجمع عمومی عادی باید یک یا چند بازرس علی‌البدل نیز انتخاب کند. تا در صورت معذوریت یا فوت یا استعفا یا سلب شرایط یا عدم قبول سمت توسط بازرس یا بازرسان اصلی جهت انجام وظایف بازرسی دعوت شوند (ماده 146 ل.ا.ق.ت).

نحوه انتخاب بازرس در شرکت‌های سهامی عام

در حوزه‌هایی که وزارت اقتصاد اعلام می‌کند وظایف بازرسی شرکت‌ها را در شرکت‌های سهامی عام اشخاصی می‌توانند ایفا کنند. که نام آنها در فهرست رسمی بازرسان شرکت‌های سهامی عام در مجمع عمومی مؤسس و انتخاب اولین بازرس یا بازرسان شرکت‌های سهامی خاص طبق ماده 20 قانون تجارت به عمل می‌آید.

امیدوارم مطلب شرایط بازرسان شرکت های سهامی و نحوه انتخاب آنها تا اینجا برای شما مفید واقع شده است.

تبدیل شرکت سهامی خاص به عام
ادامه مطلب

شرایط و وظایف بازرسان شرکت های سهامی

طبق ماده 148 ل.ا قانون تجارت، بازرس یا بازرسان علاوه بر وظایفی که ذکر شد، مکلفند درباره صحت و درستی صورت دارایی و صورت‌حساب دوره عملکرد و حساب سود و زیان ترازنامه‌ای که مدیران برای تسلیم به مجمع عمومی تهیه می‌کنند. و همچنین درباره صحت مطالب و اطلاعاتی که مدیران در اختیار مجامع عمومی گذاشته‌اند اظهارنظر کنند.

بازرسان باید اطمینان حاصل نمایند که حقوق صاحبان سهام در حدودی که قانون و اساسنامه شرکت تعیین کرده است. به طور یکسان رعایت شده باشد.

و در صورتی که مدیران اطلاعاتی بر خلاف حقیقت در اختیار صاحبان سهام قرار دهند بازرسان مکلفند که مجمع عمومی را از آن آگاه سازند. بازرس یا بازرسان موظفند با توجه به ماده قانونی فوق‌الذکر، گزارش جامعی راجع به وضع شرکت به مجمع عمومی عادی تسلیم کنند. گزارش بازرسان باید لااقل ده روز قبل از تشکیل مجمع عمومی عادی جهت مراجعه صاحبان سهام در مرکز شرکت آماده باشد.

در صورتی که شرکت، بازرسان متعدد داشته باشد هر یک می‌توانند به تنهایی وظایف خود را انجام دهند.

لیکن کلیه بازرسان باید گزارش واحدی تهیه کنند. در صورت وجود اختلاف نظر بین بازرسان موارد اختلاف با ذکر دلیل در گزارش باید قید شود.

بازرس یا بازرسان باید هرگونه تخلف یا تقصیری در امور شرکت از ناحیه مدیران و مدیرعامل مشاهده کنند. به اولین مجمع عمومی اطلاع دهند. و در صورتی که ضمن انجام مأموریت خود از وقوع جرمی مطلع شوند باید به مرجع قضایی صلاحیت‌دار اعلام نموده و نیز جریان را به اولین مجمع عمومی گزارش دهند (ماده 150 و 151 قانون تجارت و تبصره‌های آن)

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست