مشاوره رایگان

حقوق و پاداش بازرسان شرکت

حقوق و اختیارات بازرسان

اولاً بازرسان در قبال وظائفی که به عهده میگیرند. حق الزحمه دریافت می کنند. میزان حق الزحمه را مجمع عمومی تعیین می نماید.

تانیا بازرس یا بازرسان شرکت میتوانند در مواقع مقتضی مجمع عمومی عادی را بطور فوق العاده دعوت نمایند. در این صورت دستور جلسه مجمع باید در آگهی دعوت قید شود.

ثالثاً– بازرس یا بازرسان حق حضور در جلسه مجمع عمومی که برای انتخاب بازرس تشکیل شده را دارند. بر اساس ماده ۲۵۹ لایحه قانونی رئیس و اعضای هیات مدیره شرکت که متعمداً بازرسان شرکت را به مجامع عمومی صاحبان سهام دعوت نکنند. به حس از دو تا شش ماه یا جزای نقدی از بیست هزار تا دویست هزار ریال یا به هر دو مجازات محکوم خواهند شد.

رابعا بازرسان حق دارند که کلیه اسناد و مدارکی که لازم دارند. در اختیار آنان گذاشته شود. چنانچه هیات مدیره این اسناد و مدارک را در اختیار بازرسان قرار ندهند به مجازات مقرر در ماده ۲۶۰ لایحه قانونی خواهد رسید. خاصاً چنانچه شرکت سهامی دارای چند بازرس باشد. هر یک از بازرسان حق دارد که به تنهایی وظایف خود را انجام دهد. البته باید گزارش واحدی را تهیه کنند. در صورت وجود اختلاف نظر بین بازرسان موارد اختلاف با ذکر دلیل در گزارش قید خواهد شد.

وظائف و تکالیف خاص بازرس

این وظائف و تکالیف بازرسان شرکت به طور پراکنده در لایحه قانونی ملحوظ است. مواردی چند از این تکالیف ذیلاً آورده میشود. بازرس یا بازرسان باید هر گونه تخلف یا تقصیری که در امور شرکت از ناحیه مدیران و مدیر عامل مشاهده میکنند. به اولین مجمع عمومی اطلاع دهند.  در صورتی که ضمن انجام ماموریت خود از وقوع جرمی مطلع شوند. باید به مرجع قضائی صلاحیتدار اعلام نموده و نیز جریان را به اولین مجمع عمومی گزارش دهند.

گزارش تخلف توسط بازرسان شرکت

بازرس یا بازرسان شرکت مکلفند هر گونه تخلفی از مقررات قانونی و اساسنامه شرکت در مورد سهام وثیقه که مشاهده کنند. به مجمع عمومی عادی گزارش دهند.

شروط قانونی اشتغال به بازرسی شرکت

قانونگذار در مورد بازرسان شرکت سهامی خاص شروط خاصی به جز موارد مذکور در ماده ۱۳۷ لایحه (قانونی را در نظر نگرفته است لذا ممکن است که بازرسان از بین سهامداران و یا خارج از آنان تعیین شوند.

شرایط انتخاب بازرسان شرکت سهامی خاص و عام
ادامه مطلب

لکن در تبصره ماده ۱۴۴ لایحه قانونی اشعار می دارد. که در حوزه هایی که وزارت اقتصاد اعلام میکند. وظایف بازرسی شرکتها را در شرکتهای سهامی عام اشخاصی میتوانند ایفا کنند که نام آنها در فهرست رسمی بازرسان شرکتها درج شده باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.