پایان حیات شرکتهای سهامی

پایان حیات شخصیت حقوقی شرکت تجاری

شرکتهای تجاری و از جمله شرکت سهامی ، همانند هر شخص حقوقی دیگر به دلایل مختلف به پایان عمر و فعالیت خود میرسند .پایان حیات شخصیت حقوقی با مفهوم انحلال همزاد است.

 

ختم و انحلال فعالیت تجاری

انحلال از معنای گسترده تری از آنچه قانون گذار بر شمرده برخوردار است. به نحوی که بطلان شرکت که شیوه ای خاص برای ختم فعالیت تجاری به شمار میرود. را نیز باید در همین مفهوم مد نظر قرار داد هر چند دلایل مختلف به پایان عمر و فعالیت خود میرسند. پایان حیات شخصیت حقوقی با مفهوم انحلال همزاد است.

انحلال از معنای گسترده تری از آنچه قانون گذار بر شمرده برخوردار است. به نحوی که بطلان شرکت که شیوه ای خاص برای ختم فعالیت تجاری به شمار میرود. را نیز باید در همین مفهوم مد نظر قرار داد. هر چند که در قانون اصلاح قسمتی از قانون تجارت 1347،  بطلان شرکت از موارد انحلال به شمار نیامده باشد.

ویژگی ممیزه شرکتهای تجاری

ویژگی ممیزه شرکتهای تجاری از دیگر اشخاص حقوقی به گونه ای با مفهوم انحلال پیوند دارد.  چرا که اشخاص حقوقی غیر تجاری تنها با تصمیم اعضا و یا به حکم دادگاه منحل می.گردند.  در صورتی که شرکتهای تجاری افزون بر دو شیوه گفته شده ، ممکن است. قهراً،  به دلیل ورشکستگی،  به انحلال کشیده شوند.

انحلال و تصفیه شرکتهای سهامی

شیوه اخیر از انحلال،  تابع قواعد بسیار سختگیرانه بوده و بخش مهمی از حقوق تجارت را شکل میدهد.  علاوه بر اختصاص بخش ۱۰ قانون اصلاح قسمتی از قانون تجارت 1347  که در برگیرنده سی و چهار ماده به انحلال و تصفیه شرکتهای سهامی است.

قانون گذار بخش ورشکستگی را در قانون تجارت در سـه بـاب و ۱۴۴ ماده نیز پیش بینی نموده که عمدتاً قابل اعمال بر شرکتهای تجاری و از جمله شرکت سهامی است .

پایان شخصیت حقوقی سهامی

در صورتی که شرکت یکسال پس از ثبت هیچگونه فعالیتی نداشته باشد یا به مدت یکسال فعالیت شرکت متوقف شده باشد. شرکت توسط دادگاه منحل می‌شود. همچنین دادگاه می‌تواند شرکت‎هایی که اعضای هیئت مدیره یا مدیرعامل آن به مدت ۶ ماه بلا تصدی است را منحل کند.

مقررات جزایی مربوط به ورقه سهم و قرضه
ادامه مطلب

تصفیه امور ورشکستگی

چنانچه قانون تصفیه امور ورشکستگی سال ۱۳۱۸ و آیین نامه ورشکستگی را نیز بر مقررات بالا بیفزاییم ، انحلال از راه ورشکستگی، گسترده ترین بخش و پیچیده ترین شیوه انحلال به شمار میرود.  شیوۀ اخیر از انحلال در بحث حقوق ورشکستگی و در مبحثی جدا از حقوق شرکتها مورد بحث قرار میگیرد.

این امر نه فقط به دلیل احکام ویژه ورشکستگی بلکه به جهت آنکه مفهوم ورشکستگی خاص شرکتهای تجاری نبوده بلکه ناظر بر همه بازرگـانان است ، قابل درک مینماید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست