مشاوره رایگان

چگونگی انتخاب حسابرس از بین حسابداران رسمی

قانون استفاده از خدمات تخصصی و حرفه ای بازرسان

پس از تصویب قانون استفاده از خدمات تخصصی و حرفه ای بازرسان نیز عملاً تا تصویب آیین نامۀ ضوابط چگونگی استفاده از خدمات و گزارشهای حسابداران رسمی مصوب ،۱۳۷۹ این قانون اجرا نمی شد. ولی پس از تصویب آیین نامه مزبور کلیه اشخاص حقوقی مندرج در ماده ۲ آیین نامه اجرایی فوق الذکر مکلف به انتخاب حسابرس و بازرس قانونی از میان مؤسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی ایران شدند. نظارت و کنترل این امر نیز به عهده وزارت امور اقتصادی و دارایی و سرممیزی مالیاتی مربوط به شخص حقوقی است.

سازمان حسابرسی

سازمان حسابرسی نیز به عنوان تنها سازمانی که وظیفه ذاتی و ماهیتی آن انجام وظایف بازرس قانونی و حسابرس شرکت هاست. در سال ١٣٦٢ طبق قانون تشکیل سازمان حسابرسی ایجاد شد. شرکت های دولتی مکلفند این سازمان را به عنوان بازرس قانونی انتخاب کنند.

وظیفه قانونی سازمان حسابرسی

در صورت انتخاب سازمان حسابرسی به عنوان بازرس قانونی نیازی به ارائه قبولی سمت سازمان فوق برای انجام وظایف بازرس قانونی وجود ندارد. وظیفه قانونی سازمان حسابرسی انجام وظایف بازرس قانونی شرکتهاست. بنابراین انتخاب بازرس على البدل نیز موجبی ندارد.

لزوم ارائه قبولی سمت مؤسسات حسابداری رسمی

اگر مؤسسات حسابداری رسمی به عنوان بازرس اصلی انتخاب شوند. علاوه بر لزوم ارائه قبولی ،سمت لازم است بازرس علی البدل تعیین ؟ نیز انتخاب شود. زیرا امکان سلب شرایط آنان از سوی مراجع ن کننده صلاحیت و رتبه و نیز انحلال و استعفای آنان وجود دارد.

ضرورت انتخاب بازرس علی البدل توسط شرکت ها

همان گونه که قبلاً ذکر شد در هیچ حالتی شرکت نباید بدون بازرس قانونی باشد. بنابراین انتخاب بازرس علی البدل نیز ضروری است.

چگونگی انتخاب حسابرس از بین حسابداران رسمی

آیا حضور فیزیکی بازرس قانونی در مجامع الزامیست؟

هر چند ضوابط و دستورالعملهای سازمان بورس اوراق بهادار تهران حضور بازرس قانونی در مجامع عمومی شرکتها را ضروری میداند. ولی بنا به تبصره ماده ۸۹ و ماده ۱۵۰ «لایحه» حضور فیزیکی بازرس قانونی در جلسات مجامع عمومی الزامي نیست. آنچه ضرورت دارد گزارش و اظهارنظر بازرس قانونی است. که میتواند توسط افراد دیگر قرائت شود.

شرایط ثبت شرکت تضامنی
ادامه مطلب

الزام دعوت بازرس در مجامع عمومی توسط هیات مدیره

با توجه به ماده ۲۵۹) «لایحه هیات مدیره شرکت باید بازرسان را به مجامع عمومی شرکت دعوت کنند. اما حضور فیزیکی بازرس قانونی ضروری نیست و با ارسال گزارش و اظهارنظر به وظایف قانونی خود عمل کرده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.