اوراق بهادار شرکت سهامی

اوراق بهادار شرکت سهامی

اوراق بهادار شرکت سهامی چیست؟ و انواع آن کدامند؟

اوراق بهادار به عنوان دسته ای از اسناد تجاری شرکت های سهامی هستند. که هم دارای ارزش مالی و هم قابل نقل و انتقال هستند. بنابراین ویژگی محوری اوراق بهادار شرکت سهامی امکان واگذاری آنها می باشد.

از ویژگی منحصر به فرد اوراق بهادار امکان معرفی انواع نوین چنین اوراقی بر اساس نیازهای اقتصادی و نیز شرایط اجتماعی فرهنگی هر کشور است. از میان اوراق بهادار متنوع و فراوان می توان به قبض انبار بارنامه اوراق سهام و اوراق مشارکت اشاره کرد.

مفهوم اوراق بهادار شرکت سهامی چیست؟

البته با توجه به نیازهای فزاینده و در حال دگرگونی مردم و گسترش کار کرد بنگاههای اقتصادی رویکرد قانونگذار از مفهوم و انواع اوراق بهادار نیز تحول یافت. که معرفی بازار فرا بورس در کنار بورس اوراق بهادار، اشکال نوینی از اوراق بهادار را برای بازارهای مالی و سرمایه به ارمغان آورد.

ابداع اوراقی مانند صکوک و به ویژه صکوک اجاره و مرابحه حتى تعريف حق تقدم خرید سهام به صورت مستقل به عنوان حق قابل واگذاری و خرید و فروش که دارای ارزش مالی می باشند، بخشی از چنین روند رو به پیش است.

مصادیق اوراق بهادار در شرکت های سهامی

مناسب ترین مصادیق اوراق بهادار شرکت سهامی عبارت از اوراقی هستند که یا به اعتبار صادر کننده و یا به اعتبار خود ،ورق قابلیت دادوستد در بازار بورس اوراق بهادار یا فرابورس را دارند.  برای شرکتهای سهامی دو نوع ورق بهادار تا کنون معرفی شده است که عبارتند از برگ سهم و ورق مشارکت که جایگزین ورق قرضه شده است.

سهام شرکت چیست؟

سهم به هر نوع حق معمولاً مالی در مشارکت یا رابطه حقوقی اطلاق می شود. در معنای عام تر، سهم به حقوق و تعهدات هر شخص در هر نوع مشارکت و دارایی مشترک گفته می شود. حصه وارث در ماترک یا دارایی شریک در ملک مشاع و حقوق و تعهدات شرکا در شرکت، همگی تحت عنوان سهم قابل دسته بندی و شناسایی هستند.

توصیف و تحول اوراق قرضه به اوراق مشارکت

اوراق قرضه یا اوراق مشارکت یکی از انواع اوراق بهادار می باشد. که از سوی نهادها و بنگاه های اقتصادی با هدف سرمایه گذاری و جلب نقدینگی سرمایه های خرد و پراکنده صادر می گردد.  در مقابل خریدار چنین اوراقی مطابق مقررات مربوط به اوراق مزبور سود خود را دریافت می.دارد.

تبدیل سهام در قانون تجارت
ادامه مطلب

شاید یکی از دلایلی که این اوراق به عنوان اوراق سرمایه گذاری توصیف می گردند. هدف گفته شده و انگیزه دوجانبه بالا باشد. اوراق قرضه در بیشتر کشورهای جهان با شکلی مشابه و امتیازات متنوع منتشر می گردد.

 

اوراق بهادار شرکت سهامی

شرکت هایی که سهام آنها قابل عرضه در بازار سرمایه می باشد؟

با این توضیح که تنها سهام شرکت سهامی عام و شرکت تعاونی سهامی عام قابل عرضه در بازار سرمایه و به صورت همگانی می باشد. بعلاوه شرکتهای سهامی عام پذیرفته شده در بازار بورس اوراق بهادار اجازه انتشار اوراق مشارکت قابل تبدیل و تعویض در بازار یاد شده را دارند.

قابل معامله و نقل و انتقال بودن اوراق بهادار

برداشت بالا از اوراق بهادار تا حدودی با تنها تعریف قانونی در دسترس از اوراق بهادار در ماده (۲)۱ قانون تأسیس بورس اوراق بهادار ۱۳۴۵، سازگاری دارد. که به موجب آن اوراق بهادار عبارت است از :

سهام شرکتهای سهامی و اوراق قرضه صادر شده از طرف شرکتها و شهرداریها و مؤسسات وابسته به دولت و خزانه داری کل که قابل معامله و نقل و انتقال باشند.

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
X

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست مطالب

خبر نامه

اولین نفری باشید که از مقاله‌ها و تخفیف‌های ویژه مطلع می‌شوید.

تماس با تک نیک ثبت

با تیم تک نیک ثبت - اوراق بهادار شرکت سهامی