موضوع فعالیت شرکت با مسئولیت محدود

موضوع فعالیت شرکت با مسئولیت محدود

 

انتخاب موضوع فعالیت شرکت

یکی از اولین مراحل ثبت شرکت انتخاب موضوع فعالیت شرکت می باشد. که با چالش های زیادی مواجه است. موضوع فعالیت یک شرکت در واقع هویت و هدف آن شرکت را مشخص می کند. شرکت باید به این هدف پایبند باشد و فقط در مسیر مشخص شده کار کند. فعالیت هایی که می تواند به عنوان نمونه ای از فعالیت شرکت با مسئولیت محدود گنجانده شود، متنوع است. اما چالش ها و ممنوعیت هایی نیز وجود دارد که در این مقاله به جنبه های حقوقی یک LLC خواهیم پرداخت.

فعالیت های شرکت

یکی از اولین اقداماتی که برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود با تایید شرکا باید انجام شود، انتخاب موضوع فعالیت شرکت می باشد.

موضوع در زمان تاسیس شرکت انتخاب می شود و در نمونه اساسنامه یا اساسنامه شرکت با مسئولیت محدود یا شرکت تجاری قید می شود.

هنگام طرح موضوع شرکت، جزئیات باید به طور دقیق و واضح ثبت شود. زیرا شرکت تنها می تواند روی موضوعاتی کار کند. که به وضوح در موضوع شرکت تعریف شده اند. به همین دلیل باید از ذکر موضوعات کلی در شرکت نامه مانند صادرات، واردات و یا کلیه امور بازرگانی خودداری کنید زیرا استفاده از این عناوین در تاپیک شرکت باعث سردرگمی می شود.

منظور از امور تجارت در قانون تجارت چیست؟

نمونه ای از فعالیت LLC بر اساس امور تجاری شامل:

مدیریت هر نوع امکانات از قبیل: مجتمع های تفریحی یا ورزشی، هتل ها و کمپ ها، سالن های ضیافت و کنفرانس، مجتمع های خدمات درمانی، ارائه دهندگان خدمات تبلیغاتی و مهندسی و ….
انجام هر نوع حمل و نقل کالا یا مسافر از طریق زمینی، آبی یا هوایی به هر نحو.
داشتن هر نوع تأسیساتی که برای تسهیل زندگی و تأمین و عرضه کالا یا خدمات ایجاد می شود، مانند: انبارهای عمومی، مؤسسات کاریابی و خدمات رایانه ای.
بهره برداری از معادن
هرگونه فعالیت کمکی و میانجیگری از قبیل: انجام عملیات میانجیگری و تسهیل معاملات منقول و غیرمنقول و همچنین انجام هر نوع حق الامتیاز تجاری، نمایندگی تجاری و عملیات مزایده.
انجام فعالیت هایی مانند: سینما، تئاتر، استادیوم های ورزشی، مراکز فرهنگی، نمایشگاه های منطقه ای یا بین المللی.
ایجاد و راه اندازی هر نوع کارخانه اعم از تاسیسات تبدیل یا تولید هر نوع مواد مصرفی و مواد اولیه و ساخت انواع ماشین آلات صنعتی، خودرو، کشتی و هواپیما.
هرگونه فعالیت توزیعی یا خدماتی مانند: خرید یا داشتن هر نوع املاک و مستغلات به قصد فروش یا اجاره.
هر گونه فعالیت مالی از قبیل: انجام عملیات بانکی، موسسات صرافی، موسسات مالی و اعتباری، صندوق های قرض الحسنه، عملیات بورس و بیمه.

موضوع شرکت و میزان سرمایه

موضوع شرکت نامه باید با عنایت به ماده ( 190ق.م) مشروع بوده و میزان سرمایه نیز از نظر تأدیه و نقدی و غیر نقدی بودن آن مشخص باشد.

1– موضوع شرکت:  به هنگام تشکیل شرکت با مسؤولیت محدود شرکاء که مکلف به تنظیم شرکت نامه و امضاء آن میباشند. موضوع شرکت را در آن قید و این موضوع باید مشروع قصد طرفین و رضای آنها باشد. زیرا ماده ( ۱۹۰ ق.م) شرایط اساسی معامله را به شرح زیر احصاء می نماید:

تفاوت شخصیت حقیقی و حقوقی
ادامه مطلب

1 -قصد طرفین و رضای آنها

2-اهلیت طرفین

3-موضوع معین که مورد معامله باشد( یعنی موضوع معامله مجهول و یا مورد تردید نباشد).

4-مشروعیت جهت معامله

هر چند که در ماده مزبور به علت تعهد که همان هدف مستقیم طرفین معامله بوده و آنها را وادار به قبول تعهد مینماید اشاره ای نشده است. لیکن علت تعهد نباید بنا به تجویز ماده ( 348 ق.م)  امر ممنوعی باشد. زیرا ماده اخیر مقرر میدارد: ((  بیع چیزی که خرید و فروش آن قانوناً ممنوع است. و یا چیزی که مالیت و منفعت عقلایی ندارد.

و یا چیزی که بایع قدرت بر تسلیم آن ،ندارد باطل است .مگر این که مشتری خود قادر بر تسلیم باشد)) . نتیجه میشود. که جهت موضوع شرکت باید مشروع بوده و علت آن قانوناً نیز ممنوع نباشد.

در موضوع شرکت چه شرایطی باید رعایت شود؟

1- موضوع فعالیت شرکت مقرر در اساسنامه شرکت با مسئولیت محدود باید قانونی و مشروع باشد.

2- برخی از فعالیت ها بدون نیاز به کسب مجوز از مراجع ذیصلاح قابل ثبت در سامانه ثبت شرکت می باشد. در حالی که برخی از فعالیت ها نیاز به تایید یک نهاد خصوصی دارند، لازم است قبل از اقدام برای ثبت، اقدامات لازم برای اخذ مجوزهای لازم انجام شود.

چه فعالیت هایی نیاز به مجوز دارند؟

اشخاص حقوقی که تمایل دارند به عنوان شرکت های دانش بنیان فعالیت کنند. باید قبل از ثبت نام از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مجوز بگیرند. البته ثبت شرکت های دانش بنیان تابع ضوابط خاص خود است و ممکن است به غیر از اخذ مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، شرایط دیگری برای ثبت و اخذ مجوز وجود داشته باشد.

نکات مهم در انتخاب موضوع شرکت با مسئولیت محدود

نکات مهمی وجود دارد که باید هنگام انتخاب موضوع LLC خود در نظر بگیرید. با رعایت این نکات، می توانید تعیین کنید که کدام موضوع فعالیت برای شرکت شما بهترین و مناسب ترین است.

موضوعات فعالیت باید صریح، واضح و روشن بیان شود.
موضوع شرکت نباید مغایر با شئون اسلامی و قوانین و عرف جامعه باشد.
در صورتی که موضوع فعالیت شرکت نیاز به مجوز داشته باشد، قبل از ثبت باید مجوز اخذ شود.
شرکت فقط در چارچوب موارد ذکر شده در اساسنامه یا اساسنامه شرکت می تواند فعالیت کند. بنابراین بهتر است به تفصیل به موضوعات اشاره شود.

مواردی از موضوع فعالیت شرکت با مسئولیت محدود

  • امور مهندسی
  • امور صنعتی
  • فناوری اطلاعات
  • امور بازرگانی
  • کشاورزی و دامداری
  • آرایش
  • تولید مواد غذایی و آشامیدنی
  • کارگاه های تولید
  • خرید و فروش کالا
  • صادرات و واردات

اخذ مجوز فعالیت در شرکت با مسئولیت محدود

برخی از موضوعاتی هستند که برای درج شرکت با مسئولیت محدود و انواع دیگر نیاز به مجوز دارند که در زیر برای آشنایی شما با آنها به اختصار اشاره می کنیم. توضیح کامل واحد و سازمانی که باید برای هر یک از موضوعات فعالیت زیر ارائه شود از حوصله این مقاله خارج است، بنابراین ما فقط عنوان موضوع فعالیت را ذکر می کنیم.

1- فعالیت های مرتبط با بانکداری
2- فعالیت در زمینه بیمه
3- فعالیت های بورس و سرمایه
4- همه چیز مربوط به فعالیت های فرهنگی، هنری، رسانه ای و سینمایی
5- بندهای مربوط به تشکیلات حج و حج
6- تمامی موضوعات سازمان میراث فرهنگی و گردشگری
7- تعهد به حمل مسافر یا کالا به هر نحو
8- فعالیت در زمینه های آموزشی که نیاز به صلاحیت های خاص دارد.
9- کلیه فعالیت های مرتبط با سازمان بهزیستی
10- فعالیت های پلیس، امنیتی، ارتش و نیروهای مسلح
11مسائل فعالیت در جامعه رسمی حسابداران
12- فعالیت در زمینه ترجمه رسمی
13- همه چیز مربوط به صنعت نفت و گاز
14- کلیه امور مربوط به اتاق بازرگانی
15- فعالیت در حوزه شهرداری، هر نوع که باشد.

صلاحیت خاص مجامع عمومی
ادامه مطلب

موضوع فعالیت شرکت با مسئولیت محدود در حوزه اطلاعات و فناوری

انجام کلیه فعالیت ها در زمینه طراحی، اجرا، نصب، محاسبات، نظارت فنی، تعمیر، نگهداری، ارتقای سطح مونتاژ انواع سیستم های سخت افزاری، کامپیوتر، تجهیزات شبکه، کابل شبکه، اجرای فعالیت های برنامه نویسی، تهیه و توزیع تلفن همراه، اپلیکیشن تلفن (پس از اخذ مجوزهای لازم)، اتوماسیون اداری و صنعتی، تامین مواد اولیه ماشین آلات یدکی و تجهیزات مربوطه، خرید و فروش، واردات و صادرات کلیه کالاهای تجاری مجاز، انعقاد قرارداد با اشخاص حقیقی و حقوقی. شرکت در مزایده ها و مناقصات بخش خصوصی و دولتی، وام و تسهیلات بانکی ارزی و ریالی، اخذ و اعطای نمایندگی و تأسیس شعبه در داخل و خارج از کشور، شرکت در نمایشگاه ها، همایش ها، سمینارها و کنگره های داخل و خارج از کشور. در صورت لزوم قانونی، پس از اخذ مجوزهای لازم، فعالیت های خود را انجام دهید).

تغییر موضوع فعالیت های شرکتی

موضوع شرکت با نظر مستقیم شرکا و موسسین در بدو تاسیس تعیین می شود. این بند از اساسنامه یا اساسنامه شرکت بدون در نظر گرفتن مجوزهای لازم احتمالی (که قابل تمدید نیز می باشد) دارای اعتبار نامحدود می باشد. البته متعاقباً در صورت نیاز و مطابق با برنامه های توسعه و اهداف مدیران شرکت، امکان تغییر، حذف و افزودن موضوعات جدید فعالیت با ثبت صورتجلسات مربوطه در اداره ثبت شرکت ها وجود دارد که باید انجام شود. همچنین در روزنامه رسمی اعلام و به طور گسترده منتشر می شود. مدارک آن نیز باید ضمیمه اساسنامه و سایر مدارک ثبت شرکت باشد. شایان ذکر است که برای این منظور باید طبق صورتجلسه جلسات شرکت سهامی خاص و یا فرم صورتجلسات شرکت با مسئولیت محدود اقدام نمایید.

شرکت های LLC برای چه فعالیت هایی مناسب تر هستند؟

این نوع شرکت ها محدودیتی برای فعالیت ندارند. می توانند در تمامی مشاغل تجاری، مهندسی، صنعتی، فناوری اطلاعات و غیره فعالیت کنند. به طور کلی شرکت های با مسئولیت محدود برای موضوعاتی مانند لوازم آرایشی، بهداشتی، آشامیدنی، مواد غذایی، خرید و فروش، صادرات و واردات و به طور کلی تمامی موضوعاتی که نیاز به شرکت در مناقصات و مزایده های دولتی و خصوصی ندارند، بسیار مناسب هستند.

هیچ محدودیتی برای فعالیت شرکت با مسئولیت محدود وجود ندارد. بنابراین یکی از مزایای ثبت این نوع شرکت عدم محدودیت در انتخاب موضوع و سرمایه اولیه شرکت می باشد. زیرا با هر میزان سرمایه می توانید یک LLC ثبت کنید. ثبت شرکت LLC برای فعالیت های زیر مناسب ترین است

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
X

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست مطالب

خبر نامه

اولین نفری باشید که از مقاله‌ها و تخفیف‌های ویژه مطلع می‌شوید.

تماس با تک نیک ثبت

با تیم تک نیک ثبت - موضوع فعالیت شرکت با مسئولیت محدود