نحوه پذیره نویسی سهام مرجع

طرح اعلامیه پذیره نویسی چیست؟

پذیره نویسی، که معادل انگلیسی آن underwriting است، یک عمل حقوقی است. که در آن فردی تعهد می‌کند تا بخشی از سرمایه یک شرکت را تأمین کند. فرآیند این عمل نیازمند تهیه یک طرح توسط موسسان شرکت است .که باید توسط همه آن‌ها امضا شود. و به اداره ثبت شرکت‌ها تحویل داده شود.

 

 پذیره نویسی چیست؟

پذیره‌ نویسی را نوعی تعهد انجام کار یا تعهد امری مشخص می‌دانند که در یک سند نوشته شده باشد. البته لازم است. بدانید که پذیره ‌نویسی به معنای خرید اوراق بهادار از ناشر یا نماینده قانونی او است.که باید طبق تعهد و قرارداد پرداخت وجه کامل صورت بگیرد.

 مرجع ثبت شرکتها پس از مطالعه اظهارنامه و طرح اساسنامه شرکت و طرح پذیره نویسی سهام و تطبیق مندرجات آنها با قانون اجازه انتشار اعلامیه پذیره نویسی سهام را صادر مینماید.  مؤسسین مکلفند اعلامیه مذکور را در روزنامه تعیین شده آگهی نمایند. و همچنین در بانکی که تعهد سهام نزد آن صورت میگیرد .

در معرض دید علاقه مندان قرار دهند.  برابر ماده ۱۲ ل. ا.ق.ت هر پذیره نویس پس از امضاء ورقه تعهد سهم ، مبلغی را که باید نقداً پرداخت شود. به نام شرکت در شرف تأسیس پرداخت و رسید دریافت مینماید.

و ضمناً پرداخت کلیه وجوه از طرف پذیره نویس الزامی نیست .ولی اقلاً ۳۵ درصد سرمایه شرکت باید تأدیه گردد. (ماده ۱۶، ل.ا.ق.ت) پذیره نویسی در واقع تنظیم و امضا ورقه تعهد سهم یا سهام است. و امضای چنین ورقه ای در واقع قبول اساسنامه شرکت و تصمیمات مجامع عمومی صاحبان سهام میباشد.

نکات مندرج در ورقه تعهد سهم

ورقه تعهد سهم که در دو نسخه عنظیم و به امضای مراجع بانکی و پذیره نویس یا قائم مقام قانونی او رسیده نسخه دوم ورقه مزبور با قید رسید. وجه و مهر و امضاء به پذیره نویس داده میشود.  ورقه تعهد سهم باید مشتمل بر نکات زیر باشد ( مواد ۱۳ و ۱۴ ل.ا.ق.ت)

-نام و موضوع و مرکز اصلی و مدت شرکت

-سرمایه شرکت

-شماره و تاریخ اجازه انتشار اعلامیه پذیره نویسی و مرجع صدور آن

-تعداد سهامی که مورد تعهد واقع میشود و مبلغ اسمی آن و همچنین مبلغی که از آن بابت نقداً در موقع پذیره نویسی باید پرداخت شود.

ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص
ادامه مطلب

-نام بانک و شماره حسابی که مبلغ لازم توسط پذیره نویسان باید به آن حساب پرداخت شود.

– هویت و نشانی کامل پذیره نویس

-قید اینکه پذیره نویس متعهد است مبلغ پرداخت نشده سهام مورد تعهد را طبق مقررات اساسنامه شرکت پرداخت نماید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست