تک نیک ثبت

نکات مندرج در ورقه تعهد سهام

انواع شرکت های سهامی

شرکت های سهامی به دو نوع تقسیم است :

نوع نخست: شرکت هایی که موسسین آن ها بخشی از سرمایه شرکت را بواسطه فروش سهام به مردم تامین می نمایند. این نوع شرکت ها، شرکت سهامی عام نامیده می شوند.
نوع دوم: شرکت هایی که همه سرمایه آن ها در هنگام تاسیس به صورت انحصاری بوسیله موسسین تامین شده است. این شرکت ها شرکت سهامی خاص نامیده می شوند.
شرایط تشکیل یا ایجاد شخصیت حقوقی شرکت سهامی عام دو مرحله می باشد. در ابتدا می بایست مدارک مورد نیاز برای تشکیل شرکت تهیه و سهام شرکت به منظور فروش به عموم مردم ارائه گردد. و پس از آن موسسین و همه افرادی که در خرید سهام شرکت دخیل بوده اند. در مجمع عمومی موسس حاضر و شخصیت حقوقی شرکت را تشکیل نمایند.

ورقه تعهد سهم چیست؟

ورقه تعهد سهم برگه ای است که علاقه مندان به خرید سهام در شرکت های سهامی عام تعهد می نمایند. به وظایفی که پس از امضا ورقه سهم به آنها محول شده عمل نمایند. این ورقه تعهد سهم معرف میزان سهامی است که علاقه مندان قصد دارا شدن ان را دارند.

نکات مندرج در ورقه تعهد سهام

مهمترین نکات در ورقه تعهد سهام

نکات مندرج در ورقه تعهد سهام در ماده ۱۳ به شرح زیر آمده است:

ورقه تعهد سهم باید مشتمل بر نکات زیر باشد:

1-نام و موضوع و مرکز اصلی و مدت شرکت.

۲- سرمایه شرکت.

۳- شماره و تاریخ اجازه انتشار اعلامیه پذیره نویسی و مرجع صدور

۴- تعداد سهامی که مورد تعهد واقع میشود. مبلغی اسمی آن و هم چنین مبلغی که از آن بابت نقداً در موقع پذیره نویسی باید پرداخت شود.

۵- نام بانک و شماره حسابی که مبلغ لازم توسط پذیره نویسان باید به آن حساب پرداخت شود.

۶- هویت و نشانی کامل پذیره نویس

۷- قید اینکه پذیره نویس متعهد است مبلغ پرداخت نشده سهام مورد تعهد را طبق مقررات اساسنامه شرکت پرداخت نماید.

ورقه تعهد سهم در چند نسخه تنظیم می شود؟

ورقه تعهد سهام، به وسیله مجمع عمومی مؤسسین تنظیم شده و در اختیار بانک عامل گذاشته می شود. و باید در آن مطالبی که ذیلاً ذکر می گردد نوشته شود. ورقه سهم در دو نسخه تنظیم و با قید تاریخ به امضای پذیره نویس یا قائم مقام قانونی وی می رسد.

آوردن حصه (سرمایه شرکت) یعنی چه؟
ادامه مطلب

ورقه تعهد سهم در دو نسخه تنظیم میگردد :

1- یک نسخه نزد بانک نگهداری

2-  نسخه دوم با تأیید دریافت وجه و با مهر و امضای بانک تسلیم پذیره نویس می گردد.

تمدید مهلت پذیره نویسی در شرکت سهامی عام

به دلایل مختلف از جمله تأمین نشدن سرمایه مقرر در اعلامیه پذیره نویسی و طرح اساسنامه، مهلت پذیره نویسی ممکن است تمدید گردد. قانونگذار تنها از تمدید مهلت سخن گفته ولی در مورد امکان تکرار تمدید یا منع آن سکوت نموده است.

تاریخ تسلیم اظهارنامه به مرجع ثبت شرکتها

بنابراین باید بر آن بود که تمدید چندباره مهلت پذیره نویسی مجاز شناخته شود. چون طولانی شدن دوره پذیره نویسی ارزش اقتصادی سرمایه گذاری را تحت تأثیر قرار می دهد، به همین دلیل قانون گذار در ماده ۱۹ قانون اصلاح قسمتی از قانون تجارت ۱۳۴۷ به شرحی که خواهد آمد، با گذشت ۶ ماه از تاریخ تسلیم اظهارنامه به مرجع ثبت شرکتها و عدم ثبت شرکت ظرف ۶ ماه امکان استرداد وجوه از سوی پذیره نویسان و حتی مؤسسین را پیش بینی نموده است.

علاوه بر محدودیت عملی ماده ۱۹ بالا مطابق تبصره ۱ ماده ۲۳ قانون بازار اوراق بهادار تعیین مدت پذیره نویسی به عهده سازمان گذاشته شده که نمی تواند از سی روز بیشتر باشد. این مدت با درخواست مؤسسین و به شرط دلایل قابل قبول تا سی روز دیگر قابل تمدید می باشد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.