مسئولیت شرکاء در انحلال شرکت مختلط غیرسهامی

  1. خانه
  2. ثبت شرکت
  3. مسئولیت شرکاء در انحلال شرکت مختلط غیرسهامی

مسئولیت شرکا در صورت انحلال شرکت مختلط غیرسهامی

هرگاه شرکت، به طریقی غیر از ورشکستگی منحل شود. و شریک با مسئولیت محدود هنوز تمام یا قسمتی از سهم‌ الشرکه خود را نپرداخته و یا پس از تأدیه مسترد داشته است؛ طلبکاران شرکت حق دارند، معادل آنچه که از بابت سهم‌الشرکه باقی مانده است. مستقیماً بر علیه شریک با مسئولیت محدود، اقامه دعوی نمایند. اگر شرکت، ورشکست شود، حق مزبور را مدیر تصفیه، خواهد داشت.

اگر در نتیجه قرارداد با شرکا ضامن و یا در اثر برداشت قبلی از سرمایه شرکت، شریک با مسئولیت محدود از سهم‌الشرکه خود که به ثبت رسیده است. بکاهد این تقلیل مادام که به ثبت نرسیده و بر طبق مقررات راجعه به نشر شرکت‌ها منتشر نشده است، در مقابل طلبکاران شرکت معتبر نبوده و طلبکاران مزبور می‌تواند، برای تعهداتی که از طرف شرکت قبل از ثبت و انتشار تقلیل سرمایه به عمل آمده است. تأدیه همان سرمایه اولیه شریک با مسئولیت محدود را مطالبه نمایند.

به شریک با مسئولیت محدود، فرع نمی‌توان داد مگر در صورتی موجب کسر سرمایه او در شرکت نشود. اگر در نتیجه ضررهای وارده، سهم‌ الشرکه شریک با مسئولیت محدود کسر شود، مادام که این کمبود، جبران نشده، تأدیه هر ریح یا منفعتی به او ممنوع است.

عکس آواتار تک نیک ثبت

وظایف شریک با مسئولیت محدود

هرگاه وجهی بر خلاف حکم فوق تأدیه گردید. شریک با مسئولیت محدود تا معادل وجه دریافتی مسئول تعهدات شرکت است. مگر در موردی که با حسن نیت و به اعتبار بیلان مرتبی وجهی گرفته باشد. (مواد 152 الی 154 قانون تجارت).

پیشنهاد میکنم مقاله شرایط شرکت مختلط سهامی را مطالعه فرمایید.

شرایط فوت یک شریک در انحلال شرکت

شرکت مدیر تصفیه را از تقاضای انحلال منصرف نکرده باشد. در صورت فوت یکی از شرکا بقای شرکت موقوف به رضایت سایر شرکا و قائم مقام متوفی خواهد بود. اگر سایر شرکا به بقای شرکت تصمیم تموده باشند. قائم‌مقام متوفی باید یک ماه از تاریخ فوت رضایت یا عدم رضایت خود را راجع به بقای شرکت کتباً اعلام نماید.

در صورتی که قائم‌مقام متوفی رضایت خود را اعلام نمود نسبت به اعمال شرکت در مدن مزبور از نفع و ضرر شریک خواهد بود. ولی در صورت اعلام عدم رضایت در منافع حاصله در مدت مذکور شریک بوده و نسبت به ضرر آن مدت سهیم نخواهد بود.

سکوت تا انقضای یک ماه در حکم اعلام رضایت است.

در مورد محجوریت یکی از شرکا مطابق ماده 139 قانون تجارت، عمل خواهد شد. (مواد 137 الی 140 قانون تجارت).

ادامه مطلب
شرایط هیات مدیره شرکت سهامی خاص

تعریف و مسئولیت شریک ضامن در شرکت مختلط غیر سهامی

شریک ضامن کسی است که سرمایه او به صورت سهام درنیامده و مسئول کلیه قروضی است که ممکن است علاوه بر دارایی شرکت پیدا شود. در صورت تعدد شریک ضامن مسئولیت آنها در مقابل طلبکاران و روابط آنها با یک دیگر تابع مقررات شرکت تضامنی خواهد بود.

طبق ماده 163 قانون تجارت در اسم شرکت باید عبارت (َرکت مختلط) و لااقل اسم یکی از شرکای ضامن قید شود.

نوشتهٔ پیشین
نحوه اداره شرکت با مسئولیت محدود
نوشتهٔ بعدی
ویژگی ها و مقررات ثبت شرکت‌ مختلط غیرسهامی

مطالبی که ممکن است برایتان مفید باشد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

با سفارش خدمات ثبت شرکت و تغییرات در تک نیک ثبت برای بار بعدی 10 درصد تخفیف بگیرید.

آدرس سراسر کشور
08433729937
09189414281
Instagram
Pinterest
Medium
Reddit
Telegram
WhatsApp
ثبت صورتجلسات97%
97%
تاسیس شرکت ها93%
93%
ثبت برند و لوگو80%
80%
ثبت گرید پیمانکاران70%
70%
فهرست