دعوت هیات مدیره برای تشکیل مجمع عمومی

  1. تک نیک ثبت
  2. ثبت شرکت
  3. دعوت هیات مدیره برای تشکیل مجمع عمومی

دعوت هیات مدیره برای تشکیل مجمع عمومی

سهامدارانی که اقلا یک پنجم سهام شرکت را مالک باشند. حق دارند که دعوت صاحبان سهام را برای دعوت هیات مدیره برای تشکیل مجمع عمومی خواستار شوند و هیئت مدیره باید حداکثر تا بیست روز مجمع مورد درخواست را با رعایت تشریفات مقرره دعوت کند. در غیر این صورت درخواست کنندگان می توانند دعوت مجمع را از بازرس یا بازرسان شرکت خواستار شوند.

دعوت به جلسه چیست؟

اخطاریه انجمن دعوتنامه ای است برای دعوت از سهامداران برای حضور در مجمع شرکت در مجمع با بررسی مشکلات و مسیر رشد و توسعه شرکت تصمیم گیری می شود. تا شرکت در مسیری حرکت کند. توسعه.

حضور سهامداران به دلیل پیشنهاداتی که برای توسعه شرکت ارائه می دهند، نقش موثری در تصمیم گیری های مجمع دارد، بنابراین ارسال اطلاعیه مجمع به سهامداران یکی از الزامات مجمع است.

دعوت مجمع از طریق بازرس یا بازرسان شرکت

بازرس یا بازرسان مكلف خواهند بود که با رعایت تشریفات مقرره مجمع مورد تقاضا را حداکثر تا ده روز دعوت نمایند. و گرنه آن گونه صاحبان سهام حق خواهند داشت. مستقیما به دعوت مجمع اقدام کنند. به شرط آنکه کلیه تشریفات راجع به دعوت مجمع را رعایت نموده و در آگهی دعوت به عدم اجابت درخواست خود توسط هیئت مدیره و بازرسان تصریح نمایند.

در مورد فوق، دستور مجمع منحصرا موضوعی خواهد بود. که در تقاضانامه ذکر شده است. هیئت رئیسه مجمع از بین صاحبان سهام انتخاب خواهد شد.

طریقه دعوت صاحبان سهام برای تشکیل مجامع عمومی‌

در کلیه موارد، دعوت صاحبان سهام برای تشکیل مجامع عمومی‌ باید از طریق نشر آگهی در روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی های مربوطه به شرکت در آن نشر می گردد به عمل آید. هریک از مجامع عمومی سالیانه باید روزنامه کثیرالانتشاری را که هر گونه دعوت و اطلاعيه بعدی برای سهامداران تا تشکیل مجمع عمومی سالانه بعد در آن منتشر خواهد شد تعیین نماید. این تصمیم باید در روزنامه کثیرالانتشاری که تا تاریخ چنین تصمیمی جهت نشر دعوت نامه و اطلاعیه های مربوط به شرکت قبلا تعیین شده منتشر گردد.

تشریفات دعوت به مجمع عمومی شرکت 

حق دارند که دعوت صاحبان سهام را برای تشکیل مجمع عمومی از هیئت مدیره خواستار شوند. و هیئت مدیره باید حداکثر تا بیست روز مجمع مورد درخواست را با رعایت تشریفات مقرره دعوت کند. در غیر این صورت درخواست کنندگان می توانند دعوت مجمع را از بازرس یا بازرسان شرکت خواستار شوند.

شرایط نشر آگهی دعوت هیات مدیره

طرف دعوت کننده باید شناخته شود. لازم به ذکر است در ماده 14 اساسنامه نمونه اداره ثبت شرکتها مرجع صالح برای دعوت مجمع عمومی هیأت مدیره است. لذا بهتر است در پایین عبارت «هیئت مدیره» ذکر شود. از اعلامیه نه رئیس هیئت مدیره؛ بدیهی است برای ثبت صورتجلسه، ارائه آگهی دعوت کافی است و برای دعوت نیازی به ارائه صورتجلسه هیأت مدیره نیست. اما برای جلوگیری از شکایت احتمالی ابطال سایر سهامداران، بهتر است هیئت مدیره طبق قانون و اساسنامه تشکیل جلسه دهد.

مجمع عمومی عادی
ادامه مطلب

حضور کلیه سهامداران در مجمع عمومی

در مواقعی که کلیه سهام در مجمع حاضر باشند. نشر آگهی و تشریفات دعوت الزامی نیست. شرکتی که دارای 20 نفر سهامدار باشد. اگر کلیه آنها در مجمع عمومی حاضر باشند، دیگر نیازی به انتشار آگهی دعوت نیست.

فاصله بین نشر دعوت نامه مجمع عمومی

فاصله بین نشر دعوت هیات مدیره برای تشکیل مجمع عمومی و تاریخ تشکیل آن حداقل ده روز و حداکثر چهل روز خواهد بود. روز انتشار آگهی دعوت و روز برگزاری مجمع عمومی محاسبه نمی گردد.

نحوه ورود سهامداران و هیات مدیره به مجمع عمومی

قبل از تشکیل مجمع عمومی هر صاحب سهمی‌که مایل به حضور در مجمع عمومی‌ باشد. باید با ارائه ورقه سهم یا تصدیق موقت سهم متعلق به خود به شرکت مراجعه و ورقه ورود به جلسه را دریافت کند. فقط سهامدارانی حق ورود به مجمع را دارند که ورقه ورودی دریافت کرده باشند.

از حاضرین در مجمع صورتی ترتیب داده خواهد شد که در آن هویت، اقامتگاه، تعداد سهام و تعداد آرای هریک از حاضرین قید و به امضای آنان خواهد رسید.

نکات مندرج در آگهی دعوت به مجمع عمومی

در دعوت صاحبان سهام برای تشکیل مجمع عمومی‌دستور جلسه و تاریخ و محل تشکیل مجمع با قید ساعت و نشانی کامل باید قید شود (مواد ۹۵ الی ۱۰۰ ل.ا. قانون تجارت).

آگهی دعوت مجمع عمومی عادی سالیانه

شرکت ………………………….. (سهامی خاص)

به شماره ثبت …………… و شناسه ملی 11111111111

بدینوسیله از کلیه سهامداران محترم شرکت …………………………  (سهامی خاص) و یا نمایندگان قانونی آنها دعوت به عمل می آید. تا در جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت که رأس ساعت 10:00 صبح روز چهارشنبه مورخ …………………….. در محل ………………………………………. تشکیل می شود، حضور بهم رسانند .

لازم به ذکر است (در اجرای ماده 99 لایحه اصلاحی قانون تجارت)، سهامداران محترم یا نمایندگان قانونی آنان در ساعات اداری روزهای دوشنبه مورخ …………………  و سه شنبه مورخ ………………….. ، جهت دریافت برگه ورود به جلسه مجمع، با در دست داشتن اصل کارت ملی به همراه اوراق سهام، برگ نمایندگی و یا وکالت، به اداره سهام شرکت واقع در استان ……………………………………………………. مراجعه نمایند .

دستور جلسه :

استماع گزارش هیئت مدیره و حسابرس و بازرس قانونی برای دوره مالی منتهی به سال ……………..
بررسی و تصویب صورتهای مالی شرکت مربوط به عملکرد دوره مالی منتهی به …………………
تصمیم گیری در خصوص تقسیم سود .
انتخاب بازرس قانونی و حسابرس برای سال مالی منتهی به …………………….. و تعیین حق الزحمه ایشان.
تعیین روزنامه کثیر الانتشار .
تعیین حق حضور اعضای غیر موظف هیئت مدیره .
تعیین پاداش هیئت مدیره برای عملکرد دوره مالی ………………
سایر مواردی که در صلاحیت مجمع عمومی عادی باشد.

اهداف و ضوابط کلی بخش تعاونی
ادامه مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست