مشاوره رایگان

دارندگان حق امضاء در  موسسه غیر تجاری

حق امضاء چیست ؟

حق امضا، به این معناست که چه کسانی در شرکت، چک ها و سفته ها و قراردادها و اوراق بهادار و اوراق تعهد آور برای شرکت و حتی اوراق عادی و اداری را امضا می کنند و مسئولیت این امور را بر عهده دارند .

دارندگان حق امضاء چه کسانی هستند؟

شخص یا اشخاصی که باید از بین اعضا هیات مدیره باشند به عنوان دارندگان حق امضا شرکت اعلام می گردد. دارندگان حق امضا شرکت می توانند تمامی اعضا و یا تعدادی از آنها به تنهایی یا متفقا (باهم) باشند به همراه مهر شرکت باشند که بنا به تصمیم تمامی اعضا ثبت می گردد.

مقاله ثبت موسسه خیریه، شرایط، مدارک و هزینه ها جالب است مطالعه کنید.

نماینده قانونی و تام الاختیار موسسه چه کسی است و چه اختیاراتی دارد؟

ماده ١۶: آقای / خانم ………….. نماینده قانونی و تام الاختیار موسسه بوده و می تواند در کلیه امور مداخله و اقدام نماید . (از جمله اقدامات می توانند موارد ذیل را ذکر نمایند ) :
امور اداری موسسه از هر قبیل ، انجام تشریفات قانونی ، تنظیم بودجه و تعیین پرداخت حقوق و انجام هزینه ها و رسیدگی به محاسبات ، نهیه آیین نامه های داخلی ، اجرای تصمیمات مجامع عمومی ، تاسیس شعب ، انتخاب و انتصاب و استخدام کارمند و کارگر یا کارشناس، تنظیم قرارداد با شرکت ها و بانک ها و ادارات، خرید و فروش انواع اموال منقول و غیرمنقول ، صدور اسناد بهادار ، سفته و چک و پرداخت آن ها و … ( بر حسب مورد و بنا به تصمیم اعضاء هیات مدیره )

دارندگان حق امضاء در موسسه غیر تجاری

ماده ١٧: جلسات هیات مدیره با حضور اکثریت اعضا رسمیت می یابد و تصمیمات هیات مدیره با اکثریت آرا معتبر است .
ماده ١٨: دارندگان حق امضا در موسسه : دارندگان حق اکضای اوراق و اسناد بهادار از قبیل چک سفته برات اسناد تعهدآور و قراردادها را هیات مدیره تعیین می کند.

حق امضای موسسه به چند بخش تقسیم می شود؟

حق امضاء متشکل از 2 بخش است:

اوراق تجاری اعم از چک، سفته، برات، قراردادها و معاملات و عقود اسلامی که موسسه انجام می دهد.
اوراق عادی و نامه های اداری.

مجامع عمومی موسسه غیر تجاری
ادامه مطلب

پیشنهاد میکنم مقاله نمونه اساسنامه ثبت موسسه غیرتجاری را مطالعه فرمایید.

تفویض اختیار اعضای هیات مدیره موسسه

ماده ١٩- هر یک از اعضای هیات مدیره می تواند تمام یا قسمتی از اختیارات و همچنین حق امضای خود را به هریک از شرکا برای هر مدت که صلاح بداند تفویض نماید. و همچنین هیات مدیره می تواند تمام یا قسمتی از اختیارات خود را به مدیرعامل تفویض نماید.

ویژگی حق امضا و دارندگان حق امضا در موسسه

1-  اعضای هیات مدیره می توانند در 2 بخش بالا حق امضا را به یک نفر دهند.  و یا در هر قسمتی یک نفر این حق را دارا باشد. و حتی این امکان وجود دارد، که در یک قسمت و یا 2 بخش حق امضا برای دو نفر باشد که متفقا” امضا کنند.
2-  افراد مجاز به حق امضاء در موسسه ،افرادی هستند که در جلسه  هیات مدیره برای این سمت انتخاب شده اند. و حق امضاء کردن چک ها و سفته ها و قراردادها و اوراق بهادار و اوراق عادی و اداری را دارند.
3-  دارندگان حق امضا مجاز می تواند از بین اعضای هیات مدیره یا خارج از اعضا هیات مدیره مانند: مدیرعامل باشد.
4-  در هر زمانی اعضای هیات مدیره می توانند دارندگان حق امضا مجاز موسسه را تغییر داده و به فرد دیگری از اعضا یا شرکا بسپارند.
5-  همه اعضاء هیات مدیره باید موافقت خود را برای حق امضا مجاز موسسه اعلام دارند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.