شرایط و مراحل ثبت شرکت سهامی عام

تعریف شرکت سهامی عام

شرکت سهامی عام: (به انگلیسی” Public company) یکی از انواع شرکتهای سهامی  است. که قسمتی از سرمایهٔ آن از طریق فروش سهام به غیر مؤسسان (مردم) تأمین می گردد . سهام شرکت سهامی عام در بورس اوراق بهادار  داد و ستد می‌شود.

سازمان‌های بورس در برخی کشورها معمولاً شرکت‌هایی را می‌پذیرند که دارای سرمایه و اعتبار بسیار قوی باشند. مؤسسان این گونه شرکت‌ها قسمتی از سرمایه شرکت را از طریق فروش سهام به عموم مردم تأمین می‌کند. در این نوع شرکت‌ها” صاحبان سهام می‌توانند سهام خود را در بورس فروخته و در واقع مالکیت خود را به دیگران منتقل کنند.

 

تعداد شرکاء سهامی عام

تعداد شرکاء در شرکت سهامی عام زیادتر از سایر انواع شرکت‌های سهامی است. این امر می‌تواند منجر به جمع‌شدن سرمایه‌های کوچک و ایجاد یک سرمایه بزرگ بشود که انجام فعالیت‌های اقتصادی سنگین را میسر می‌سازد. در این نوع شرکتها نقل و انتقال سهام آسان است و محدود به رضایت دیگر سهامداران نیست.

شرکت سهامی عام

شرکت “سهامی‌عام” شرکتی ست بازرگانی حتی اگر علت فعالیت آن” انجام امور بازرگانی نباشد. که سرمایه اولیه آن به سهم های متعدد تقسیم‌ می گردد. که بخشهایی از این سرمایه از طرق مختلف مانند فروش سهم به عموم مردم تأمین‌ می‌شود.” تعداد افراد سهام‌ دار نبایستی از سه نفر کمتر باشد و مسئولیت افراد سهام دار” محدود به مبلغ سهام آنها می شود.

شرکت سهامی عام چیست؟

در ثبت شرکت سهامی عام” عبارت “شرکت سهامی عام” می بایستی حتما قبل از نام شرکت یا بعد از آن، بدون هیچ فاصله یا واسطه ای با نام شرکت در تمامی اوراق و اطلاعیه‌ها و آگهی‌های شرکت به طرزی خوانا قید شود. برای ثبت شرکت سهامی عام موسسین در ابتدای ثبت شرکت می بایستی، حداقل ۲۰ درصد از سرمایه را شخصا تعهد نمایند. و حداقل 35 درصد از مبلغ تعهدی را در حسابی بنام شرکت سهامی عام در شرف تاسیس نزد یکی از بانک‌ها سپرده گذاری نمایند.

نکات قابل توجه در ثبت شرکت سهامی عام

نکته نخست:  تعیین حداقل میزان ۲۰ درصد سرمایه ازسوی موسسین متعهد و میزان پرداختی ۳۵ درصد که به آن متعهد شده‌اند. نکته دوم: در تمامی مدارک اعم‌از اظهارنامه – اساسنامه – درخواست‌های کتبی – اعلامیه پذیره‌نویسی همگی بایستی دارای امضای موسسین باشد. نکته سوم: دریافت و ارائه مجوز از مراجع مربوط

 

ثبت سفارش در سایت تک نیک

شرکت تعاونی تک نیک با هدف تسهیل در امور اداری شرکتها و موسسات، حسابداری و مالیاتی و مشاوره کسب و کار فعالیت خود را از سال 94 آغاز نموده است. ثبت تک نیک همواره کوشیده است خدمات خود را به بهترین شکل ممکن در سریعترین زمان به انجام برساند و مشاوری امین برای مدیران و کارآفرینان عزیز کشورمان باشد.

ادامه مطلب
انحلال و تصفیه شرکت تعاونی

 

تلفن: 09184220933  — 09189414281

مطالب مرتبط

فهرست