شرایط و مراحل ثبت موسسه غیر تجاری

ثبت موسسات غیر تجاری

در کنار شرکتها که به کار تجارت اشتغال دارند. قانونگذار نهاد حقوقی خاصی را که دارای شخصیت حقوقی می باشد. جهت انجام اموری که جنبه غیر تجارتی دارد. از قبیل کارهای علمی یا ادبی یا امور خیریه و خدماتی پیش بینی نموده است.

تعریف موسسه غیر تجاری

ماده یک آیین نامه اصلاحی ثبت تشکیلات و موسسات غیر تجارتی، موسسه غیر تجارتی را چنین تعریف نموده است مقصود از تشکیلات و موسسات غیر تجارتی مذکور در ماده ۵۸۴ قانون تجارت کلیه تشکیلات و موسساتی است که برای مقاصد غیر تجارتی از قبیل امور علمی یا امور خیریه و امثال آن تشکیل می شود.اعم از آنکه موسسین و تشکیل دهندگان قصد انتفاع داشته یا نداشته باشند.

موسسه غیر تجاری 850x500 - ثبت موسسه غیر تجاری
ثبت موسسه غیر تجاری

استعلام موسسات غیر تجاری

کلیه فعالیتهای اجتماعی از قبیل انجمن های اسلامی و تخصصی و علمی خاص و احزاب و دستجات سیاسی و موسسین آن هنگامی که در خواست ثبت می نمایند. توسط اداره ثبت شرکتها مراتب از اداره کل اطلاعات نیروی انتظامی استعلام میشود. و پس از وصول پاسخ مثبت نسبت به ثبت اقدام میگردد.

موسسات انتفاعی

ب) موسساتی که مقصود از تشکیل آن ممکن است جلب منافع مادی و تقسیم منافع مزبور بین اعضای خود یا غیر باشد. اینگونه موسسات موسسات غیر تجارتی نامیده می شوند.

بنابراین فعالیتهایی از قبیل آموزشگاههای علمی و فنی و کلاسهای زبان و مدارس غیر انتفاعی و موسسات گاز رسانی یا ارائه خدمات شهری مانند نظافت و فضای سبز و موارد دیگر در زمینه های فوق در قالب موسسات غیر تجارتی متصور می باشد. و موسسین باید پس از به ثبت رساندن موسسه نسبت به اخذ مجوز فعالیت اقدام نمایند.

شرایط و مراحل ثبت موسسه غیر تجاری

مراحل ثبت موسسه غیر تجاری در سامانه

ثبت شرکت تک نیک با نزدیک به 12 سال سابقه مدیران خود، مفتخر است که در کوتاه ترین زمان ممکن، موسسه غیر تجاری شما را به بهترین شکل به ثبت خواهد رساند.

در این مطلب شما را با مراحل ثبت موسسه غیر تجاری، آشنا خواهیم کرد. متقاضیان، باید مراحل ذیل را در سامانه ثبت شرکت ها مربوط به ثبت، طی نمایند.

مرحله تکمیل اساسنامه

1- ارائه اساسنامه موسسه غیر تجاری که اطلاعات مربوط به مدیران موسسه، شرح مسئولیت ها و تابعیت اعضا و همچنین اعضای دارنده حق امضاء، در آن قید شده باشد.

شرایط و مراحل ثبت موسسه غیر تجاری و غیر انتفاعی
ادامه مطلب

انتخاب اسم مناسب برای موسسه

2- ارائه چند اسم مشخص شده به ترتیب اولویت برای موسسه که در مجمع موسسان به تصویب رسیده است. اسم انتخابی حتما باید فارسی و غیر تکراری باشد. و فاقد تشابه اسمی با اسامی ثبت شده به نام موسسات دیگر باشد. اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری در نهایت یک اسم را تایید می کند.

تنظیم اظهارنامه

3- ارائه اظهارنامه تنظیم شده از سوی متقاضی تاسیس موسسه غیر تجاری که به امضای کلیه اعضاء دارنده حق امضاء رسیده باشد.

ارسال مدارک ثبتی

4- متقاضیان، با مراجعه به سامانه رسمی اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری، نسبت به تکمیل درخواست ثبت موسسه خود اقدام نمایند. و سپس کد پیگیری را یادداشت نمایند. با تکمیل مدارک لازم، به اداره پست مراجعه نموده و کلیه مدارک را در پاکت مخصوص تاسیس موسسه گذاشته و پست نمایند. نهایتا چنانچه مدارک ارسالی، بی نقص باشد، کارشناس اداره ثبت شرکت ها، گواهی ثبت موسسه غیر تجاری را صادر خواهد کرد.

سرمایه موسسه

5- برای ثبت موسسه غیر تجاری، نیاز به حداقل سرمایه نیست. و هیچگونه محدودیتی در این خصوص وجود ندارد، ولی به طور عرف معمولا مبلغ 1،000،000 ریال برای آغاز تاسیس، به عنوان سرمایه موسسه در نظر گرفته می شود.

تیم تک نیک ثبت را به کادری با تجربه و انصاف در قیمت می شناسند.

6- برای ثبت موسسه غیر تجاری، تعداد شرکا باید لااقل 2 نفر باشند.

7- چاپ تاسیس موسسه غیر تجاری با اسم تایید شده در روزنامه های رسمی و کثیرالانتشار، مرحله آخری است که باید طی گردد.

ثبت موسسات غیر تجاری برای اشخاص حقیقی و حقوقی 850x500 - ثبت موسسه غیر تجاری
چگونگی ثبت موسسات غیر تجاری برای اشخاص حقیقی و حقوقی

چگونگی ثبت موسسات غیر تجاری برای اشخاص حقیقی و حقوقی

برای ثبت اینگونه از موسسات غیر تجاری، به 2 روش می توان اقدام کرد. در واقع با وجود متقاضیان حقیقی و حقوقی ثبت موسسات غیر تجاری، ارسال مدارک مربوط به ثبت این موسسات، نیز با تغییرات جزئی انجام می پذیرد. اکنون، مدارک مورد نیازی که جهت ثبت موسسات غیر تجاری لازم است، به تفکیک اشخاص حقیقی و حقوقی، ارائه می شود.

موسسات غیر تجارتی به 2 قسمت تقسیم می شوند:

  1. موسساتی که هدفش جلب منافع و تقسیم آن بین اعضای خود نباشد:

اینگونه موسسات اصطلاحاَ موسسات غیر انتفاعی نامیده می شوند. موسسات خیریه و انجمن های اسلامی و تخصصی و احزاب و صندوق های قرض الحسنه و گروه های سیاسی را می توان از موسسات غیر انتفاعی دانست.

نحوه ثبت موسسه حقوقی و غیر تجاری
ادامه مطلب

2. موسساتی که هدفش جلب منافع مادی و تقسیم منافع مزبور بین اعضاء خود یا غیر باشد:

همانند: کانون های فنی و حقوقی و موسساتی که هدفشان ارائه خدمات شهری از قبیل نظافت و فضای سبز است.

مدارک مورد نیاز ثبت موسسه غیر تجاری

1- دو نسخه تقاضانامه ثبت موسسه که به صورت چاپی است.
2- تنظیم اساسنامه حداقل در 2 نسخه
3- تنظیم صورتجلسه مجمع موسسین حداقل در 2 نسخه
4- فتوکپی شناسنامه کلیه شرکاء
5- اخذ مجوز در خصوص موضوع موسسه

6- رسید پذیرش اینترنتی

7- ابلاغیه تائید نام موسسه

8- فتوکپی صفحه اول شناسنامه و کارت ملی شرکاء و درصورت داشتن توضیح در شناسنامه یک کپی از آن.

شرایط ثبت موسسه غیر تجاری

1.حداقل شرکاء نباید کمتر از 2 نفر باشد.
2.قید سرمایه به هر میزان مجاز است.
3.بر اساس ماده 586 قانون تجارت، موسسات و تشکیلاتی را که مقاصد آن ها مخالف با انتظامات عمومی یا نامشروع باشد نمی توان ثبت نمود.
4.در موسسات غیر تجاری که هدفشان غیرانتفاعی می باشد. بایستی در زمان درخواست تاسیس توسط اداره ثبت شرکت ها مراتب از اداره کل اطلاعات نیروی انتظامی استعلام گردد. و پس از وصول پاسخ مثبت، نسبت به ثبت اقدام خواهند نمود.
5.در موسسات غیر تجاری که هدفشان جلب منافع مادی است. موسسین باید نسبت به دریافت مجوز فعالیت اقدام نمایند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست