مسئولیت شخص حقوقی عضو هیات مدیره

مسئولیت شخص حقوقی عضو هیات مدیره

در مقام بیان فلسفه مسئول شناختن شخص حقوقی عضو هیات مدیره میتوان گفت این تحمیل مسئولیت بر شخص حقوقی عضو هیات مدیره در نتیجه فعالیتی است که نماینده آن در هیات مدیره انجام میدهد. که دلائل متعددی برای آن وجود دارد.

مهمترین دلایل مسئولیت تضامنی داشتن شخص حقوقی با شخص نماینده اش در هیات مدیره

به سبب دلائل قانونگذار ایرانی مانند مقننین بیشتر کشورها از جهت مدنی، مسئولیت تضامنی برای شخص حقوقی با شخص نماینده اش در هیات مدیره پیش بینی کرده است. ماده ۱۱۰ لایحه قانونی اهم دلائل عبارتند از:

اولاً به رسمیت شناختن این مسئولیت به مثابه مجازات و عقوبت شخص حقوقی است. که نماینده مناسبی را در هیات مدیره تعیین نکرده است.

ثانياً – تحمیل چنین مسئولیتی در حمایت از شخص ثالث است. به این معنی که تضامن در مسئولیت بین شخص حقوقی و نماینده،اش به مثابه حمایت از غیری است که نماینده شخص حقوقی به) اعتبار اینکه عضو این هیات است. در تعامل با هیات از طریق هیات مدیره شرکت سهامی بوده است. زیرا نماینده غالباً دارای ملانت مالی برای جبران ضرر نیست.

ثالثاًتضامن بين شخص حقوقی و نماینده قابل تجریه و تفکیک نیست حتی اگر نماینده در انجام تقصیر تعمد داشته باشد. بر خلاف تعلیمات و دستورات صریحه ای که از سوی شخص حقوقی به وی داده شده عمل کرده باشد.

رابعاً – اشخاص ثالثی که وارد معامله با شرکت از طریق نماینده شخص حقوقی عضو هیات مدیره میشوند. ممکن است قبل از اینکه به روی نماینده حساب باز کند، روی وجاهت و موقعیت شخص حقوقی اتکاء کرده باشد.

البته تا موقعی که این تقصیرات و تخلفات به مناسبت و در اثنای اداره شرکت صورت گرفته باشد.

خامساً دعاوی مسئولیت علیه شخص حقوقی عضو هیات مدیره را میتوان با رابطه اصیل و نماینده توجیه کرد. سادساً – میشود تضامن بين شخص حقوقی عضو هیات مدیره و نماینده اش را بر اساس مسئولیت متبوع در قبال اعمال تابع توجیه کرد.

 

عزل هیات مدیره شرکت تعاونی
ادامه مطلب
Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
X

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست مطالب

خبر نامه

اولین نفری باشید که از مقاله‌ها و تخفیف‌های ویژه مطلع می‌شوید.

تماس با تک نیک ثبت

با تیم تک نیک ثبت - مسئولیت شخص حقوقی عضو هیات مدیره