شرایط و مراحل ثبت شرکت سهامی خاص

  1. خانه
  2. ثبت شرکت
  3. شرایط و مراحل ثبت شرکت سهامی خاص

شرایط و مراحل ثبت شرکت سهامی خاص

تعریف شرکت سهامی خاص (Private Joint Stoc)

نوع دیگر از انواع شرکت های تجاری که در قانون تجارت ایران به رسمیت شناخته شده است شرکت سهامی خاص می-باشد، از آنجا که تشکیل شرکت سهامی عام تشریفات فراوانی دارد، در مواد اصلاحی قانون تجارت، برای امور ساده¬تری که تعداد سهامداران کمتر است. نوعی شرکت سهامی در نظر گرفته که شرکت سهامی خاص نامیده می¬شود.

اعتبار شرکت سهامی خاص در ایران

از این نوع شرکت در ایران استقبال زیادی شده و گرایش و علاقه فعالان اقتصادی به تأسیس و ثبت این نوع شرکت به نسبت سایر انواع شرکت، بسیار بیشتر می باشد.

اکثر کارخانجات تولیدی در ایران که متعلق به اشخاص می¬باشد تحت عنوان شرکت سهامی خاص به ثبت رسیده¬اند.
شرکت سهامی خاص از انواع شرکتهای سرمایه است. و مزیت این گونه شرکتها اینست که برخلاف برخی شرکت ها که با فوت یکی از شر کا امکان انحلال شرکت وجود دارد. در شرکتهای سهامی خاص، فوت يا خروج یکی از سهامداران تأثیری در سرنوشت شرکت ندارد.
ماده ۴ ل.ا. قانون تجارت، شرکت سهامی خاص را چنین تعریف نموده است: «شرکتهایی که تمام سرمایه آنها در موقع تأسيس منحصراً توسط مؤسسين تأمين گردیده است، این گونه شرکتها، شرکت سهامی خاص نامیده می شوند.

شرایط اسم شرکت سهامی خاص

در شرکتهای سهامی خاص عبارت «شرکت سهامی خاص» باید قبل از نام شرکت یا بعد از آن بدون فاصله با نام شرکت در کلیه اوراق و اطلاعیه¬ها و آگهی¬های شرکت به طور روشن و خوانا قید شود».

مقاله جامع راهنمای ثبت شرکت سهامی خاص جهت تکمیل اطلاعاتتان می تواند مفید باشد.

شرایط سرمایه و سهام شرکت

شرکت سهامی خاص، نوعی شرکت سهامی است. که بر خلاف شرکت سهامی عام، سهام آن قابل دادوستد در بورس اوراق بهادار نیست. ولی توسط مردم به راحتی قابل معامله است. هنگام تشکیل چنین شرکتی باید تمام سرمایه آن در موقع تأسيس توسط مؤسسان تأمین و بخشی از سرمایه در بانک سپرده گذاری شده باشد.

مسئولیت سهامداران در شرکت

در شرکت های سهامی خاص، بر خلاف شرکت تضامنی، مسئولیت هر یک از سهامداران در مورد بدهی های شرکت محدود به مبلغ سرمایه گذاری شده در شرکت است. و در صورت عدم کفایت سرمایه، ضامن پرداخت بدهی های شرکت از اموال شخصی خود نیستند.

شرایط لازم برای تأسیس و ثبت شرکت سهامی خاص

الف) در موقع تأسیس، سرمایه شرکت¬های شرکت¬های سهامی خاص نباید از یک میلیون ریال کمتر باشد. سهامداران، باید کلیه سهام شرکت را تعهد نموده و گواهی بانک مبنی بر تأدیه قسمت نقدی آن که نباید کمتر از سی و پنج درصد کل سرمایه باشد. را به مرجع ثبت شرکت ها تسلیم نمایند.

ادامه مطلب
مجمع عمومی عادی شرکت سهامی خاص

استفاده از وجوه تأدیه شده به نام شرکت شرکت سهامی در شرف تأسيس ممكن نيست. مگر پس از به ثبت رساندن شرکت یا عدم ثبت شرکت پس از مهلت مقرر.
ب) شرکت¬های سهامی خاص، نمی توانند سهام خود را برای پذیره نویسی یا فروش در بورس اوراق بهادار یا توسط بانک ها عرضه نمایند. و یا به انتشار آگهی و اطلاعیه و یا هر نوع اقدام تبلیغاتی برای فروش سهام خود مبادرت کنند.
ج) در شرکت های سهامی خاص، تعداد سهامداران، نباید کمتر از سه نفر باشد.
د) مؤسسین شرکت، نسبت به کلیه اعمال و اقداماتی که به منظور تأسیس و به ثبت رساندن شرکت انجام می دهند مسئولیت نظامنی دارند.

مراحل تأسیس و ثبت شرکت سهامی خاص

طبق ماده ۲۰ ل.ا. قانون تجارت، برای تأسیس و ثبت شرکتهای سهامی خاص، تسلیم اظهارنامه به ضمیمه مدارک زیر به مرجع ثبت شرکت ها کافی خواهد بود:
۱. اساسنامه شرکت که باید به امضای کلیه سهامداران رسیده باشد.
۲. اظهارنامه مشعر بر تعهد کلیه سهام و گواهینامه بانکی حاکی از تأدیه قسمت نقدی آن که نباید کمتر از سی و پنج درصد کل سهام باشد.

اظهارنامه مذکور باید به امضای کلیه سهامداران رسیده باشد. هر گاه تمام یا قسمتی از سرمایه به صورت غیر نقد باشد باید تمام آن تأدیه گردیده و صورت تقویم آن به تفکیک در اظهارنامه منعکس شده باشد. و در صورتی که سهام ممتازه وجود داشته باشد باید شرح امتیازات و موجبات آن در اظهارنامه منعکس شده باشد.
۳. انتخاب اولین مدیران و بازرس یا بازرسان شرکت باید در صورت جلسه ای قید و به امضای کلیه سهامداران رسیده باشد.
۴. قبول سمت مدیریت و بازرسی با رعایت قسمت اخیر ماده ۱۷ قانون تجارت.
5. ذکر نام روزنامه کثیر الانتشار که هر گونه آگهی راجع به شرکت تا تشکیل اولین مجمع عمومی عادی در آن منتشر خواهد شد.
۶. سایر قیود و شرایطی که طبق قانون تجارت، برای تشکیل و ثبت شرکت های سهامی عام مقرر است در مورد شرکت های سهامی خاص لازم الرعایه نخواهد بود.

مقاله هزینه ثبت شرکت سهامی خاص جهت پیگیری ثبت شرکت سهامی خاص بهتر است مطالعه فرمایید.

نوشتهٔ پیشین
شرکت با مسئولیت محدود در قانون تجارت
نوشتهٔ بعدی
دلایل انحلال شرکت شرکت های تجاری

مطالبی که ممکن است برایتان مفید باشد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

با سفارش خدمات ثبت شرکت و تغییرات در تک نیک ثبت برای بار بعدی 10 درصد تخفیف بگیرید.

آدرس سراسر کشور
08433729937
09189414281
Instagram
Pinterest
Medium
Reddit
Telegram
WhatsApp
ثبت صورتجلسات97%
97%
تاسیس شرکت ها93%
93%
ثبت برند و لوگو80%
80%
ثبت گرید پیمانکاران70%
70%
فهرست